T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: İlçeler  >>   Çiftlikköy  >>   Köyler

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.


GACIK KÖYÜ

İsmini 200–300 yıl önce obasını taşıyan bir Yörük kadınından aldığı söylenen, Yalova’nın en eski tanınmış köylerinden olan Gacık Köyünün, tarihini belgeleyen yazıtlardan, yaşayan medeniyetlerin varlıklarının M.Ö.1.yüzyıla kadar uzandığı anlaşılmaktadır. Gacık köyünde bulunan tarihi kabartmalı yazıt (Stel) iki bölümden oluşmaktadır. Üst kısmında kabartma yer almakta olup, alt kısmında ise açıklama metni bulunmaktadır. “Açıklama metninde Halk Meclisi Halkın İşlerini Kusursuz ve hakkaniyetli Biçimde Yönettiği ve Kendi Kesesinden Şenlik Düzenlediği için Filotimosun onuruna Stel dikilmesini kararlaştırmıştır.” Adı geçen Stel, Yalova Açık Hava Müzesi'nde sergilenmektedir.

Gacık köy meydanında bulunan tescilli hamamın restorasyonu için proje hazırlık çalışmalarına başlanmış olup, aynı parselde bulunan ve Ulu Önder Atatürk’ün köyü ziyaret ettiğinde gölgesinde dinlendiği tescilli iki çınar ağacının yanındaki köy kahvesi, WC ile birlikte tarihi dokuya uygun çeşme yapılması için proje çalışmaları devam etmektedir.

Yüksek bir tepe üzerine kurulan köyde hayvancılık, tavuk ve yumurta yetiştiriciliği önemli bir yer tutarken, bol taze sebze ve meyveleri, cevizi de ünlüdür. Ormanlık alanı ve yeşilliği ile yörenin görülmeye değer köylerindendir. Gacık Köyü Yalova’ya 12 kilometre mesafededir.

ÇUKURKÖY

Çukurköy’de ziyaretçileri ilk karşılayan cıvıl cıvıl kuş sesleridir. Yörenin tüm köyleri gibi doğal yapısı, yeşil ağaçları, çiçekleri, şirin evleri ile sakin bir yerleşim yeridir. Geniş ormanlık alanlarının yanı sıra güzel manzaralara ve piknik alanlarına sahiptir. Sebze ve meyve üreticiliğinin önem taşıdığı ve son yıllarda kesme çiçek üretiminin yaygınlaştığı Çukurköy’ün Yalova’ya uzaklığı 22 kilometredir.

DEREKÖY

Yemyeşil ve oldukça şirin olan Dereköy, Yalova’ya 20 kilometre mesafede yer almaktadır. Kolay ulaşımı ile gelişmeye açık olan yerleşim birimlerinden biridir. Orman alanlarının geniş yer tuttuğu bu güzel köyde meyve ve sebze yetiştiriciliği yaygındır. Şeftalisi ve elmasıyla ünlü Dereköy, bozulmamış doğal dokusu ve misafirperver insanları ile Çiftlikköy’ün sakin ve sevimli bir köyüdür.

BURHANİYE KÖYÜ

150–200 yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılan Burhaniye, Yalova köylerinin en doğuda ki sınır köyüdür. Rizeli göçmenler tarafından kurulduğu bilinen köy, Kurtuluş Savaşı sırasında kahramanlıkları ile anılır. Burhaniye direnişçilerinden Abdulkadir Efendi’nin mezarı Burhaniye’de bulunmaktadır. Ormanlık, sebze ve meyveciliğin yaygın olduğu Burhaniye, bolca yetişen fasulyesi, iri çilekleri, tatlı ve sulu kirazları ile ilgi çeker. Yalova’ya 27 kilometrede yer almaktadır.

DENİZÇALI KÖYÜ

Yörenin özellikli köylerinden birisidir. Köye girdiğinizde, köy halkına ve konuklara sürekli açık olan Köy Konağı ile köyün en eski ahşap evi sizi karşılar. Konağın bahçesinde mis gibi demli çayınızı yudumlarken, her an bisikletli bir kafileye ya da bir doğa etkinliğine rastlayabilirsiniz. Sosyal aktivitelerin sıkça yapıldığı ve kolay bir ulaşımın olduğu Denizçalı Köyü Yalova’ya 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Denizçalı Köyü’nün adıyla ilgili birde rivayet vardır; Eskiden deniz kıyısında yer aldığı ve bölgenin önemli limanlarından olduğu söylenen Denizçalı’da çok güzel bir kız yaşarmış. Bütün köy delikanlıları bu güzel kıza âşıkmış ama O’nun gönlü hiç kimseye yatmazmış. Bir gün su ihtiyacını karşılamak için kıyıya yanaşan bir gemiden genç ve yakışıklı bir kaptan inmiş. Kız kaptanı görür görmez âşık olmuş, kaptan da O’na. Her gece, sahilde buluşur, denizin sesini birlikte dinlerlermiş.

Fakat kıza âşık olan köy delikanlılarından biri buna dayanamamış ve koşup kızın ailesine haber vermiş. Onları elele gören ev halkı kızgınlıklarından ne yapacaklarını bilememişler ve genç denizciyi orada öldürüvermişler. Sevgilisinin acısına dayanamayan genç kız kendini denizin sularına bırakıvermiş. İki sevgilinin hazin sonu karşısında deniz bile köye küsmüş, kendini çekmiş ve kurumuş. Köy bir çalılığa dönüşmüş. İsmi de Denizçalı olmuş. Şimdi denizden içerde kalan Denizçalı’nın yüksek tepelerinde, eskiden gemilerin bağlandığı demir halkaların halen durduğunu söylerler.

İLYASKÖY

16.Yüzyılda İstanbul Beyazıd Camii’nin yapımı sırasında, inşaatın kereste deposu olarak kullanıldığı söylenen köyün adının da bu tarihlerden kaldığı söylenir. Camii inşaatın deposundaki işleri takip eden İlyas adlı bir usta varmış. İstanbul’daki Camii’nin inşaatından malzemeler artınca, kalanlar ile depo olarak kullanılan yere bir camii yapmaya başlamışlar. Daha sonra İlyas ustanın yapımına vesile olduğu camiinin yakınına gelip yerleşenler burasını bir yerleşim merkezi haline getirerek İlyasköy adını vermişler. Yaklaşık 600 yıllık olan camiinin avlusunda bir mezar kitabesi bulunmaktadır. M.Ö.500 tarihlerine ait olduğu sanılan bir stel de, buranın geçmişinin daha eski tarihlere dayandığını belirtmektedir. Tavukçuluğun, sebze ve meyveciliğin yaygın olduğu İlyasköy, Yalovaya 25 Km mesafede yer almaktadır.

KABAKLI KÖYÜ

Çiftlikköy’ün en şirin köyü olan Kabaklı’nın ismini bir zamanlar bol yetişen kabaklarından aldığı söylenir. Doğal bir köy güzelliğine sahip olan Kabaklı Köyü’ne girdiğinizde, ilk olarak güler yüzlü insanları ile karşılaşırsınız. Eski ahşap evleri, sevimli yolları ve meyve ağaçları ile doğal yaşama duyduğunuz özlemi giderir, bir süre için de olsa hareketli kent yaşamından uzaklaşabilirsiniz. Ulaşımı kolay ve rahat olan bu sevimli köyün Yalova’ya uzaklığı 15 kilometredir.

LALEDERE KÖYÜ

İsmini aldığı rengârenk laleleri ile ünlü Laledere Köyü, Yalova’nın çiçek üretimini başlatan ilk köy olması açısından yörenin en önemli köylerinden biridir. Şimdilerde gül ve karanfile dönüşen çiçek üretimi dolayısıyla seracılık köyün en dikkat çekici üretimidir. Sırtını yeşil dağlara yaslayan Laledere, renkli köy yaşamı, yaratıcı, sıcak ve nüktedan insan yapısı ile bilinir. İlginç hikâyelerin, fıkraların birçoğu Laledere’den kaynak bulur. Bu şirin köy Yalova’ya 15 kilometredir.

KILIÇ KÖY

Mis kokulu şeftali bahçeleri ve elması ile ünlü Kılıç Köy, Yalova’nın gelişmiş köylerinden biridir. Ayçiçeğinin de bolca yetiştiği köyde her türlü sebze, mısır ve buğday tarlaları geniş bir yer kaplar. Köy halkının yaşamında hayvancılığın da önemli yeri vardır. Kurtuluş Savaşı’ndan önce Ermenilerin çoğunlukta olduğu bir yerleşim olmasına karşılık, savaş sonrasında şimdiki halkın yerleşimi haline gelmiştir. Kılıç Köyü, Yalova’ya 15 kilometrelik mesafededir.

SULTANİYE KÖYÜ

Sultan Reşat döneminde yapılan yenilik çalışmalarından dolayı Sultaniye ismini aldığı bilinen bu güzel yerleşimin ilk kurucuları Kafkas göçmenleridir. Sebzeciliğin ve meyveciliğin yaygın olarak yapıldığı Sultaniye, kendine has özellikleri ile yörenin tanınan köyleri arasında yer almaktadır. Çiftlikköy ilçesine 3 km., Yalova’ya da 7 km.’lik mesafededir.

   

İHALELER


YARIŞMALAR
"Etik Haftası" Çerçevesinde Ödül Kazananlar
YALOVA HAVA DURUMU
YALOVA
 YALOVA HARİTALARI

Yalova Haritası                


         

   

T.C YALOVA VALİLİĞİ
Adres: Süleymanbey Mah. Yalı Cad. No:46 Telefon: 0 226 811 50 69 / 813 63 04 e-posta: 77basin@icisleri.gov.tr